BLOG – Kategoria ROZWÓJ OSOBISTY

utworzone przez | kwi 12, 2021 | PIELĘGNACJA, ROZWÓJ OSOBISTY

Regularne poświęcanie czasu, nawet na drobne i proste sposoby, na pielęgnację i dbanie o siebie, ma kluczowe znaczenie dla Twojego dobrego samopoczucia. I nie, to nie jest samolubne. Im bardziej dbasz o siebie, tym lepiej wspierasz innych. Sprawdź jak w może zadbać o siebie każdego dnia w kilku prostych krokach.

Istnieją różne rodzaje dbania o siebie i zależnie od twoich potrzeb w danym czasie, możesz potrzebować różnych ich form. Wszystkie są ważne i uważam, że powinnyśmy ćwiczyć każdą z nich.

Lubię rozkładać swoje rozumienie troski o siebie na sześć różnych typów. Kiedy to robię, jestem także w stanie lepiej zrozumieć swoje potrzeby i jak najlepiej je zaspokoić. Przeczytaj o 6 rodzajach dbania o siebie i sposobach na ich praktykowanie.

1. Dbanie o siebie w aspekcie fizycznym

Kiedy ludzie myślą o dbaniu o siebie, często myślą o fizyczności. Dbanie o nasze ciało jest istotnym elementem dbania o siebie. Można to robić na wiele sposobów jednak zazwyczaj czujemy się już tak zajęci w naszym codziennym życiu, że ostatnią rzeczą o jakiej myślimy to dodaniu kolejnego nowego zadania do naszego harmonogramu. Może to wydawać się niesamowicie przytłaczająca. Kluczem do dbania o siebie w wymiarze fizycznym jest to, co sprawia ci przyjemność. Jeśli zaczniesz czuć się zobowiązana, może zacząć zwiększać poziom stresu, zamiast go zmniejszać. Więc rób to co sprawia Ci radość np. wybieraj aktywne formy spędzania czasu, zamiast żmudnych ćwiczeń na siłowni. Żyj aktywnie tak jak lubisz.

 Oto jak możesz zadbać o swoją fizyczność.

– uprawiaj jogę

– jedz więcej warzyw i owoców

– pij większe ilości wody

– codziennie chodź na spacer

– idź pobiegać

– wybierz się na wycieczkę rowerową

 

2. Dbanie o aspekt emocjonalny 

Dbanie o aspekt emocjonalny polega na dostosowaniu się do naszych emocji. Chodzi o to, aby być bardziej uważnym i przyjrzeć się sobie, bardziej uważać na wyzwalacze i wzorce myślenia oraz znaleźć sposoby na ich pokonanie, a nie dusić je w sobie. W porządku jest płakać, śmiać się, czuć złość – dobrze jest czuć się dokładnie tak, jak się czujesz. Dbanie o aspekt emocjonalny pomaga nauczyć się współczucia dla siebie i swoich emocji.

 

Kilka pomysłów jak możesz zadbać o emocjonalne Ja.

– zapisuj swoje uczucia to może pomóc Ci lepiej je zrozumieć

– praktykuj uważności i medytację

– wyznaczaj granice pozwól sobie mówić „nie”

– bądź kreatywna – wyrażaj swoje np. emocje poprzez malowanie, pisanie, gotowanie, rękodzieło

– prowadź dziennik wdzięczności

– pozwalaj sobie na błędy i akceptuj je, docenia i nagradzaj się za swoje dokonania

 

3 . Dbanie o aspekt intelektualny

Często zaniedbujemy dbanie o nasz dobrostan intelektualny. Ten rodzaj dbania o siebie obejmuje robienie czegoś, co sprawia Ci przyjemność, co odżywia i stanowi wyzwanie dla twojego umysłu. Poszerza twoją wiedzę to szeroko pojęty rozwój wewnętrzny. Może obejmować ustalenie, jakie są Twoje obecne talenty / mocne strony i dalsze ich rozwijanie. Może również obejmować naukę nowej umiejętności. Dbanie o swój intelekt pomaga dowiedzieć się więcej o swoich umiejętnościach i zainteresowaniach, pomaga w poznaniu siebie i swoich mocnych stron. 

Oto jak możesz zadbać o swój intelekt.

– czytaj książki

– rozwiązuj łamigłówki i krzyżówki

– naucz się nowej umiejętności– naucz się języka obcego

– weź udział w kursie na temat czegoś, co Cię interesuje 

4. Dbanie o aspekt duchowości 

Dbanie o aspekt duchowości jest bardzo ważne. Odżywia twoją duszę, pomaga Ci znaleźć wewnętrzny spokój i daje Ci lepsze zrozumienie życia poza sobą. Ta troska o siebie niekoniecznie musi odnosić się do religii, chociaż dla niektórych może być religijna. To połączenie z czymś większym niż ty sam. Dbanie o duchowość może pomóc ci znaleźć cel i sens w życiu. Może dać ci odwagę, by przetrwać, gdy czasy stają się trudne, i raz po raz budzić nadzieję. 

Kilka pomysłów jak możesz zadbać o swoja duchowość.

 – praktykuj medytacje

– spędzaj czas na łonie natury

– pisz dziennik wdzięczności

– przekaż darowiznę na cel charytatywny

– zgłoś się na wolontariat

5. Dbanie o aspekt społeczny Ludzie z natury są istotami społecznymi. Lubimy czuć się związani z innymi. Ten rodzaj dbania o siebie może wyglądać inaczej w przypadku introwertyków i ekstrawertyków – ponieważ nasz poziom komfortu w sytuacjach społecznych jest inny. Ale posiadanie systemu wsparcia osób, którym możemy zaufać, i pielęgnowanie tych relacji jest bardzo ważne. Ciągle łakniemy relacji społecznych nawet w mediach społecznościowych. 

Oto jak możesz zadbać o aspekt społeczny.

– spędzaj czas z bliskimi

– idź na obiad z przyjaciółką

– dołącz do nowych zajęć i poznawaj nowych ludzi

– nawiązuj nowe znajomości i kontakty

– rozpocznij z kimś rozmowę w kawiarni gdy odbierasz poranna kawę 

6. Dbanie o  aspekt sensoryczny / zmysłowy 

Dbania o kwestie sensoryczne pomaga odżywić Twoje zmysły – wzrok, węch, dotyk i słuch. Jest to skuteczny sposób na pomoc w obniżeniu poziomu stresu. Życie w chwili obecnej pomaga lepiej radzić sobie z wszelkimi przeszłymi i przyszłymi zmartwieniami, które możesz odczuwać. Te proste, ale potężne czynności związane z dbanie o zmysły mogą być skutecznymi sposobami na zwiększenie uważności i uspokojenie niespokojnego, przytłoczonego umysłu. 

Kilka pomysłów jak możesz zadbać o aspekt sensoryczny

– zapalenie swojej ulubionej świecy zapachowej

– ciepła relaksująca kąpiel w ulubionej soli do kąpieli

– spędzanie czasu na łonie natury

– chodzenie boso po trawie, piasku

– słuchanie kojącej muzyki 

TIPS 

Jak widać, niektóre czynności mogą służyć różnym rodzajom dbania o siebie a inne pozwalają od razu zadbać o kilka aspektów na raz. Kluczem jest celowe poświęcenie czasu i wysiłku, aby zainwestować w swoje dobre samopoczucie. 

Prawda jest taka, że dbanie o siebie będzie wyglądać inaczej dla każdej z nas, nie ma jednej uniwersalnej formuły. 

Spróbuj przez najbliższe 7 dni dodawać do swojego życia po jednej czynności, która pomoże Ci lepiej zadbać o siebie, do dzieła!

Trzymam za Ciebie kciuki!

Ania 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ